Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

ATTİL İLHAN İZMİR’DE ANILDI

Attilâ İlhan’ın vefatının 18. Yıldönümünde anma etkinlikleri kapsamında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir’de bulunan İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde 13 Ekim Cuma günü Attilâ İlhan anma etkinliği düzenlendi.

Mimarisi ve zengin içeriği ile İzmir’in nadide müze – kütüphanelerini arasına giren İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’ndeki törende lise öğrencileri Attilâ İlhan’ın en sevilen şiirlerini seslendirdi. Şiir dinletisinin ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları törene katılanlara Türk ve Dünya klasiklerinden oluşan eşsiz bir canlı performans sergiledi. Müzenin bulunduğu köşkün bahçesinde, açık havada yapılan etkinliğe İzmirli sanatseverler, yazarlar ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan müze müdürü Yılmaz Baran, Attilâ İlhan’ın Türkiye açısından olduğu kadar İzmirli olması sebebiyle İzmir için de büyük bir değer olduğunu dile getirirken, Attilâ İlhan’ı her sene anmaya devam edeceklerini belirtti.

Tören sonrası izleyiciler müzede bulunan Attilâ İlhan odasını ziyaret ederek burada bulunan Attilâ İlhan’a ait eşya ve kitapları inceleme fırsatı buldular.