Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

2021 ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ’NİN SAHİPLERİ BELİRLENDİ

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. ‘Burası Radyo Şarampol’ adlı kitabıyla Şükran Yiğit, Roman dalındaki ödülün sahibi olurken, Şiir dalındaki ödül ‘Bir Uçurumun Haritası’ kitabıyla Alphan Akgül’e verildi. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün seçici kurul tarafından uygun eser bulunmadığı için bu sene verilmediği etkinlikte İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise ‘Türbülans’ kitabıyla Naile Dire değer görüldü.

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları ödül sahiplerini belirledi.

İletişim Yayınları’ndan çıkan “Burası Radyo Şarampol” adlı romanıyla Şükran Yiğit, 2021 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi oldu. Yaşamını Almanya’da sürdüren Şükran Yiğit’in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor. Seçici Kurul’un karar gerekçesi şöyle açıklandı: “Seçici Kurul, duru bir Türkçe ile kültürlerarası bir büyüme hikayesini, toplumsal duyarlılıkla ele aldığı için eseri ödüle değer buldu.”

İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü için açıklanan gerekçede ise şu ifadelere yer verildi: “İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü kategorisinde bu yıl, ödüle lâyık eser bulunamamıştır.”

Mehmet Eroğlu’nun başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alıyor.

2021 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Alphan Akgül’e verildi

Şiir Ödülü Seçici Kurulu tarafından gerekçesi “2021 yılı Attilâ İlhan Şiir Ödülü, entelektüel bakışı, kavramsal yaklaşımı, manzumla mısra arasında günümüze uygun duyarlılıklarla ördüğü şiir anlayışı dolayısıyla, oy birliğiyle Alphan Akgül’e verilmiştir.” olarak belirtilen karar ile 2021 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün sahibi “Bir Uçurumun Haritası” isimli kitabıyla Alphan Akgül oldu.

2021 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise İthaki Yayınları tarafından yayımlanan “Türbülans” kitabıyla Naile Dire’ye verildi. Açıklanan gerekçede, “Sınırları aşmaya çalışan; yeni arayışlarla kadınlık durumunu ve kimlik sorgulamasını önemseyen deneysel tavrıyla 2021 yılı Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri ‘İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün oy çokluğuyla Naile Dire’ye verilmesi uygun bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer alıyor.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller aracılığıyla, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi, ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.