Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

2022 ATTİLÂ İLHAN İLK ROMAN VAKIF ÖZEL TEŞVİK ÖDÜLÜ ‘KANAT KOPARMACA’NIN YAZARI ZEKİYE YALDIZ’A VERİLDİ.

Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı tarafından İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle bu yıl yedincisi düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sonuçları açıklandı.
Pankuş Yayınları’ndan 2021 yılında çıkan ‘Kanat Koparmaca’ isimli romanıyla Zekiye Yaldız, seçici kurul tarafından İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne değer görüldü.
Ödülün gerekçesi şu şekilde açıklandı: “Anne, kız ilişkilerine, çocukluk ve ilk gençlik yıllarına odaklanarak yer yer kısa, sade duygusal öykülerle bir iç hesaplaşmayı etkileyici dille anlatması nedeniyle İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne değer bulunmuştur.”

Zekiye Yaldız ödüle ilişkin, “Küçük bir kızken gökyüzüne bakıp yazar olduğumu hayal ederdim. Bir gün tesadüfen Attilâ İlhan’ın ‘Yalnızlık’ şiirini okudum ve ‘Yıldızlar, aydınlık fikirler gibi tavanda salkım salkım’ dizesine tutunarak yıldızlara sözcüklerle çıkabileceğim fikrine kapıldım. Bugün Kaptan’ın adına verilen ‘İlk Roman Teşvik Ödülü’nü almak, edebiyat okyanusuna açılan gemiye bilet almak gibi bir duygu…” ifadelerini kullandı.

Zekiye Yaldız Kimdir?

1972’de Balıkesir’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler’i bitirdi. Sırasıyla Ankara Numune Hastanesi, TRT ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda çalıştı. Çeşitli dergilerde öykü ve denemeleri yayınlandı.
Eserleri: Çamurdan Kurabiye Yaptım/Öykü-Deneme
Kanat Koparmaca/Roman
Utangaç Mor/Öykü