Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

2022 ATTİLÂ İLHAN ŞİİR ÖDÜLÜ ‘GÜNEŞ KALIR BİR BAŞINA’ KİTABI İLE ÖMER ERDEM’İN

Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı tarafından İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle bu yıl yedincisi düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sonuçları açıklandı.

2022 Attilâ İlhan Şiir Ödülü, Everest Yayınları’ndan çıkan ‘Güneş Kalır Bir Başına’ kitabı ile Ömer Erdem’ e verildi.

Ödülün gerekçesi seçici kurul tarafından şöyle açıklandı: “2022 yılı Attilâ İlhan Şiir Ödülü, gelenekle moderni kaynaştıran bütüncül bakışı, titiz dize işçiliği, kendine özgü dili ve hayatla örtüşen canlı imgeleri göz önüne alınarak ‘Güneş Kalır Bir Başına’ adlı kitabıyla Ömer Erdem’e verilmiştir.”

Ödülün açıklanmasının ardından Ömer Erdem duygularını şu şekilde ifade etti: “Gönül(aşk), gençlik ve toplum. Attila İlhan şiirini açıklayacak üç element diyebiliriz bunlara. Aynı zamanda o, bu üç kavramı da enerjiyle buluşturmuş da sayılır. Geleneği savunmaz onu yaşatır. Dil, şairle toplum arasında etkinleştirilir. Dilin şiirde toplum adına hayat bulması ise yakın değil uzak akrabalıklarla mümkün olur. Seçkin jüri böylesi bir ışıma gördüğü için olacak ‘Güneş Kalır Bir Başına’yı ödüle değer bulmuş. Teşekkür ederim. Umarım ödüller, hem insani hem de toplumsal sızılarımızın çıkış yolu olan şiire, şiirimize yeniden bakma fırsatı sunar.”

Ömer Erdem Kimdir?

21 Ocak 1967, 1967 doğumlu. Bozkır Lisesi’ni ve İ.Ü. Edebiyat Fakültesini bitirdi. İlk şiiri Diriliş Dergisi’nde yayımlandı. Şair arkadaşları ile Kaşgar Dergisini kurdu. İlk kitabı ‘Dünyaya Sarkıtılan İpler’ 1996’da basıldı. Mesafesi Kadar İnleyen Rüzgar, Yitirişler, Yarım Ağaçlar, Evvel, Kireç, Pas, Kör, Azap, İstanbul’a ve Güneş Kalır Bir Başına diğer şiir kitaplarıdır. Şairler, şiir, dönemler ve kültür-sanat konularında yazmayı sürdürüyor ve İstanbul’da yaşıyor.