Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

2023 ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

2023 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri, 40. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. 

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yılki sahipleri, 40. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu. 

 

Tören Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan Attila İlhan’ın roman, şiir ve genel olarak edebiyata dair fikirlerini içeren video gösterimi ile başladı.

Şiir Seçici Kurul Başkanı Metin Celal’in açılış konuşmasının ardından ödül takdimine geçildi.

Kerem Eksen: Edebiyat eseri için birilerinin vakit ayırabiliyor olması çok değerli

Törende, 2023 Attilâ İlhan Roman Ödülü, Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı “Ölümden Uzak Bir Yer romanıyla Kerem Eksen’e verildi. 

Kerem Eksen ödülünü teslim alırken duygularını şu sözlerle ifade etti: “Zor bir dönemde yaşıyoruz. Ülke olarak ve dünyaca bunaltıcı zamanlardan geçiyoruz. Sonu da ne zaman gelecek bilmiyorum. ‘Piyasa’ denilen şeyin her şeye egemen olduğu bir zamanda piyasada dolaşım değeri olmayan böyle bir edebiyat eseri için birilerinin vakit ayırabiliyor olması, bunu daha iyi yapabilmek için çaba gösteriyor olması bence çok değerli. Bunun Attilâ İlhan adına verilen bir ödül olması beni özellikle mutlu ediyor. Benim edebiyatla tanışmamda ve gelişimimde etkisi olmuş bir yazar ve şairdir Attila İlhan. Bu kitap bir baba oğulun hikayesini anlatıyor. Oğlum olmasaydı belki bu kitap da olmazdı. O sebeple bu kitabı oğluma ithaf ediyorum. ”

2023 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi ise Everest Yayınları’ndan çıkan “Nergis Hanım Hakkında Bazı Şeyler” romanıyla Devrim Koçak oldu. Koçak, ödülü teslim alırken şunları söyledi: “Vakıf yönetim kuruluna, İş Bankası Kültür Yayınları’na ve bu anlamlı ödüllerin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

Şiir Ödülü “Yavaş Yavaş Bilemiyorum”a

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Yavaş Yavaş Bilemiyorum” kitabıyla, 2023 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer görülen Süreyya Berfe, rahatsızlığı sebebiyle törene katılamadı. Berfe’nin yerine törene katılan ve ödülü teslim alan Yapı Kredi Yayınları editörü Murat Yalçın ödülü alırken “Bu kitabın hazırlanma aşamasında Süreyya Berfe ile randevulaşır ve belirlenen saatte telefonla görüşürdük. Bu görüşmelerde Berfe, bana bu kitapta yer alan şiirleri sesli olarak okur, dikte ettirir, ben de yazardım. Bu kitap böyle ortaya çıkmıştır. Kitabın içindeki şiirler Berfe’nin sesinden hala kulaklarımdadır. Onun adına bu ödülü almaktan çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Törende, 2023 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise Pikaresk Yayınları tarafından yayımlanan “Şiir Mayasıdır Uzakların” kitabıyla Zeynep Tiryaki’ye verildi.  

Zeynep Tiryaki ödülü alırken  “Anadolu’da yetişmiş bir kadın olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu ödülü alıyor olmak benim için gurur verici. Ben bu kitabı bir toprak gibi bereketli olan anneme ithaf etmek istiyorum. Adımın şiirlerini zevkle okuduğum ve eserlerinden çok şey öğrendiğim Attilâ İlhan ismini taşıyan böyle bir ödülle anılmasından dolayı çok mutluyum.” dedi. 

2023 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında düzenlendi. Mehmet Eroğlu’nun başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Deniz Yüce Başarır, Faruk Şuyun, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer aldı. Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda ise A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller aracılığıyla, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi, ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.