Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

1. Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteği ile düzenlediği Attila İlhan Edebiyat Ödülleri, Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Roman ve şiir olmak üzere iki dalda verilen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nde, roman ödülünü “Tavanarası” adlı eseriyle Ali Gür, şiir ödülünü ise “Gelecek Günlerin Şarabı” adlı kitabıyla Tuğrul Tanyol kazandı. Ayrıca “Bir Sabah Uyandığımda Yoktum” adlı ilk romanıyla Işıl Kocaoğlan ve “Gamdan Kale” adlı ilk şiir kitabıyla Onur Şahin Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü kazandılar.

2008 yılında İlhan ailesi tarafından kurulan Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca bu yıl ilki düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni, edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinin ve edebiyat severlerin katılımıyla Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 

Roman Ödülü’ne “Tavanarası” adlı eseriyle layık görülen Ali Gür, ödülünü Roman Ödülü Seçici Kurul Başkanı yazar Mehmet Eroğlu’nun elinden alırken; Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne “Bir Sabah Uyandığımda Yoktum” adlı ilk romanıyla değer görülen Işıl Kocaoğlan’a ise ödülünü Attilâ  İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Başkanı Solmaz İlhan takdim etti.

“Gelecek Günlerin Şarabı” adlı eseriyle Şiir Ödülünün sahibi olan Tuğrul Tanyol adına Baki Asiltürk’e ödülünü Şiir Ödülü Seçici Kurul Üyesi Hüseyin Yurttaş’ın verdiği törende; Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne “Gamdan Kale” isimli eseriyle layık görülen Onur Şahin’e ise ödülünü Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Alışık verdi.

Attilâ İlhan’ın fikir dünyasının anlatıldığı barkovizyon   gösterimi ile devam eden tören, ödül kazananların ve jüri üyelerinin çektirdiği toplu fotoğrafın ardından  sade bir kokteyl  ile sona erdi.

ATTİLÂ İLHAN ROMAN ÖDÜLLERİ

Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu, Ali Gür’ün “Tavanarası’” adlı romanını oy çokluğuyla ödüle layık bulurken, karar gerekçesini de şu şekilde açıkladı:

“Seçici Kurul, Ali Gür’ün “Tavanarası” adlı romanını, ülkemizin yarım asırlık tarihini kapsayan geniş bir çerçevede, kendilerine biçilen rollerle mutabık olmayan birbirleriyle bağlantılı farklı kuşakların resmedilmesiyle, gerek bireysel, gerek toplumsal bağlamda en büyük ihtiyaçları olan hafızaya vurgu yapmasıyla; iş hayatlarıyla karakterleri çatıştıran yabancılaşmaya, sistemin dönüştürme gücüne direnen kahramanlarını veya Attilâ İlhan’ın ifadesiyle ‘seçkin ama mutsuz’ aydınlarını, tüm bir yaşamı, belleği simgeleyen ‘tavanarası’ndaki mektuplarda ustaca buluşturmasıyla Attilâ İlhan 2016 Roman Ödülü’ne oy çoğunluğuyla değer bulmuştur.”

Roman dalında Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne “Bir Sabah Uyandığımda Yoktum” adlı ilk romanıyla değer bulunan Işıl Kocaoğlan için ise seçici kurul karar gerekçesini şu şekilde açıklamıştı:

“Seçici Kurul, “Attilâ İlhan Vakfı Özel Teşvik Ödülü”ne Işıl Kocaoğlan’ın “Bir Sabah Uyandığımda Yoktun” adlı ilk romanını, anlatımın anlatılanı ezmediği sade diliyle, bedeni yok sayan bir soyutlamayla, geriye kalan ‘hisler öbeği’ ve “havada asılı bilinçle” hayal gücünü, şehirde, iş dünyasının soluksuz temposunda, aile ilişkilerinde, yazma serüveninde dolaştırırken, başkalarının hayatı üzerinden dünyayı algılama çabasındaki özgün sorularıyla ödüle değer bulmuştur.”

ATTİLÂ İLHAN ŞİİR ÖDÜLLERİ

Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu Tuğrul Tanyol’un  “Gelecek Günlerin Şarabı” adlı şiir kitabını oy çokluğuyla ödüle layık bulurken, karar gerekçesini de şu şekilde açıkladı:

Seçici Kurul karar gerekçesinde, “Tuğrul Tanyol“Gelecek Günlerin Şarabı” kitabıyla, 50 yıllık şiir birikiminin büyük verimini derliyor. Müziğiyle, ritmiyle, tartımıyla Türk şiirinin özgün seslerinden Tuğrul Tanyol, kitabında kişisel ve toplumsal olanı incelikle buluşturuyor.  “Gelecek Günlerin Şarabı”, kederden gelecek günlerin umuduna uzanırken, Tanyol şiirinin Türk şiirindeki yerini derinleştirmesi nedeniyle oy çokluğu ile ödüle değer bulunmuştur.” denildi.

Vakıf, ilk kitaplara verdiği Özel Teşvik Ödülü’ne de “Gamdan Kale” adlı kitabıyla Onur Şahin’i uygun görürken, Seçici Kurul’un karar gerekçesinde “Onur Şahin, kendine özgü bir şiir dili geliştirmiş, kendi şiirini oluşturabilmiş bir şair.  Dünyanın bütün hallerinden haberli bir şairin, engin bakışı var. Çapraşık gibi gözüken kimi imgelerle, okuyanı farklı boyutlarda düşünmeye zorlaması, deyim yerindeyse, ‘aynanın arka yüzünü’ de göstermeye çalışması, hiçbir biçimde şiirini hafifletmeyen, tersine onu kapsamlı ve ergin kılması ile ödüle değer bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı,  düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller ile, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi, ilk kitaplarıyla genç ve kadın yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.

ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ / BİYOGRAFİ ÖZETLERİ

ALİ GÜR: (‘Tavanarası’ adlı romanıyla, 2016 ATTİLÂ İLHAN ROMAN ÖDÜLÜ sahibi)

1959 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Cam, enerji ve gıda sektörlerinde 25 yıl mühendislik ve yöneticilik yaptı. Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Batı Asya’da çok sayıda ülkeden sorumlu direktör ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. İş dünyası ile ilişkisini kestiği 2008 yılından sonra yazdığı Tavanarası ilk romanıdır. ‘Tavanarası’, Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlandı. (2015)

TUĞRUL TANYOL: (‘Gelecek Günlerin Şarabı’ adlı şiir kitabıyla, 2016 ATTİLÂ İLHAN ŞİİR ÖDÜLÜ Sahibi)

1953’te İstanbul’da doğdu. Saint-Joseph ve Kabataş Erkek Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. (1977) İstanbul Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi. İlk şiiri Yeni İnsan dergisinde yayınlandı. (1970) Dergilerdeki şiirlerinin yanı sıra, şiirin ana sorunları ve Türk şiiri üzerine yazdığı yazılarıyla dikkati çekti. Üç Çiçek ve Poetika adlı şiir dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Ağustos Dehlizleri ile 1985 Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı.

Şiir kitapları: Elinden Tutun Günü (1970), Ağustos Dehlizleri (1985), Sudaki Anka (1990), Oda Müziği (1992), İhanet Perisinin Soğuk Sarayı (1995), Toplu Şiirler (1971-1997), Büyü Bitti (2000), Her Şey Bir Mevsim (2006), Öncesi ve Sonrası (2012).

‘Gelecek Günlerin Şarabı’ adlı eseri Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı. (2015)

IŞIL KOCAOĞLAN (‘Bir Sabah Uyandığımda Yoktum’ adlı ilk kitabıyla, 2016 ATTİLÂ İLHAN BİLİM; SANAT, KÜLTÜR VAKFI ÖZEL TEŞVİK ÖDÜLÜ sahibi)

1984 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversite eğitimi için Antalya’da bulundu. 2005 yılında İstanbul’a dönerek çeşitli kuruluşlarda editör ve metin yazarı olarak görev aldı. 2012 yılından bu yana yayınevleri için serbest zamanlı düzeltmen olarak çalışıyor. ‘Bir Sabah Uyandığımda Yoktum’, İletişim Yayınları tarafından yayınlandı. (2015)

ONUR ŞAHİN: (‘Gamdan Kale’ adlı şiir kitabıyla 2016 ATTİLÂ İLHAN BİLİM, SANAT, KÜLTÜR VAKFI ÖZEL TEŞVİK ÖDÜLÜ SAHİBİ)

1986 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Pendik’te tamamladı. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapıyor.

Şiirleri; Varlık, Yasak Meyve, Mühür, Şiirden, Akatalpa, Lacivert, Sincan İstasyonu, Akköy, Tun, Kurşun, Kalem, Amanos, Şair Dağın Doruğunda, Üvercinka, Tmolos adlı dergi, fanzin ve antolojilerde yer aldı.

“Gamdan Kale”, şairin ilk kitabı.  “Gamdan Kale” adlı eseri Mühür Kitaplığı tarafından basıldı. (2015)