Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

vefat duyurusu

Vakfımızın mütevelli heyeti ve yönetim kurulu başkanı Sayın Zehra Solmaz Özilhan’ı 14.12.2022 tarihinde kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı olarak acımızı paylaşıp bizlere başsağlığı dileklerini ileten herkese teşekkür ediyoruz.

Zehra Solmaz Özilhan

Zehra Solmaz Özilhan 5 Ekim 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hayrettin Özilhan edebiyat öğretmeni, annesi Nimet Özilhan ev hanımıydı. 6 çocuklu ailenin en küçük üyesi olarak dünyaya gelen Zehra Solmaz Özilhan, sırasıyla Avusturya Lisesi, Çamlıca Lisesi ve Bursa Muradiye Lisesi’nde okudu. Üniversite öğrenimi için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne dahil oldu. Ardından Çorlu’da iki yıl boyunca tarım ile uğraştı.

Toprakla olan mesaisinin ardından yurtdışı hayatı başladı. Sırasıyla İspanya (1954), Venezüella (1956), ve A.B.D. (1965)’de bulundu. 1965 yılında yerleştiği New York’ta uzun yıllar yaşamını devam ettiren Özilhan burada çeşitli işlerle meşgul oldu. İlk olarak 1969-70 ve 1971 yıllarında New York şehrinin yeni şehir plancılığı işinde görev aldı. 1972 yılından sonra yayımcılık dünyasının içine giren Solmaz Özilhan dünyanın önde gelen yayınevlerinden olan “AMS Press Reprint Company “ bünyesinde uzun yıllar çalışarak buradan emekli oldu. Emeklilik ile birlikte 2008 yılında Türkiye’ye dönen Solmaz Özilhan, Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıklarını sürdürmekteydi.

Zehra Solmaz Özilhan’ın Milano’da mimarlık görevinde bulunan bir oğlu ve fotoğraf sanatçısı bir kız torunu bulunmaktadır.