Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

Kompozisyon Yarışması Şartnamesi

ATTİLÂ İLHAN LİSELİ GENÇLER KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Konusu

Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal’in “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

Katılım

 • Ülkemiz içinde ve dışında, genel lise, teknik veya mesleki amaçlı bir lisenin öğrencisi olmak yeterlidir.
 • Resmi ve özel liselerde okuyan tüm gençler kişisel olarak, doğrudan başvuruda bulunabileceklerdir.
 • Eser gönderimi yarışmacının kimlik bilgileri gizlenerek yapılacaktır. Yarışmacı ikametgah adresinin telefon alan kodu sonuna bir takma ad ilavesi ile kişisel rumuz oluşturulmalıdır. (örnek : 212-kaptan)
 • Katılımcıların 3 sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde oluşturacakları türkçe kompozisyon metinleri, her sayfanın alt kısmına elle yazılan rümuzları dışında herhangi bir kimlik bilgisi içermemelidir. Basılı metin ile beraber, yarışma eserinin CD ye kayıt edilmiş ve korunmuş elektronik kopyası zarfa eklenmelidir.
 • TC kimlik fotokopisi, ikametgah adresi, sabit hat telefon, varsa e-posta adresi, okuduğu lisenin adı /sınıfı içeren kimlik bilgileri ikinci zarf içerisine yerleştirilerek kapatılmalı, ön yüzüne rumuz yazılmalıdır.
 • Yarışma  eseri ve kimlik zarfları en geç 23 Şubat 2009 gönderi tarihini taşıyacak şekilde elden, posta veya kurye servisi ile “Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı, Sıraselviler caddesi No 25 kat 3, Taksim – 34437 İstanbul ” adresine ulaştırılmalıdır. Şartname dışı başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ön eleme

 • Tüm eserler rumuzları ile kapalı olarak, şubat son haftası www.aibskv.net adresinde yayınlanacaktır.
 • Ad/soyad, meslek ve sabit hat telefon no’sunu belirten herkes 23 Nisan 2009 saat 24’e kadar e-posta veya mektup ile oy gönderebilecektir. Her oy toplam 5 değişik eser seçimini kapsamalıdır. En çok beğenilen esere 5 tam puan verilmeli, diğer eserler azalan biçimde 4,3,2,1 puan ile kademeli beğeni sıralamasında oylanmalıdır. 5 eserden az olarak eksik puanlama durumunda oy geçersiz sayılacaktır.
 • 27 Nisan 2009 tarihinde www.aibskv.net sitesinde tüm eserlerin aldıkları oy sayıları ve ilk başvuruda aksi talep edilmediği takdirde yazarlarının ad/soyad, okul isimleri açıklanacaktır. Esere oy gönderen kişilerin ad/soyad ve puanları da ilgili sayfalarda ilan edilecektir. En fazla puanı toplayan 7 eser finale kalmış sayılacak, oy eşitliği durumunda yüksek puanlı oy adeti sıralaması belirleyici olacaktır.

Jüri kararı

 • Ön eleme için gönderdikleri oy formunda jüriye katılma isteğini belirten çalışan veya emekli tüm lise öğretmenleri arasından noter kurasıyla 3 asil + 3 yedek jüri üyesi seçilecektir. Vakfımız tarafından belirlenecek 3 dış hakem ve mütevelli heyetimizden bir üyenin katılımı ile 7 kişilik jüri tamamlanacaktır.
 • Finale kalan yarışmacılar, masrafları vakfımız tarafından karşılanmak üzere, 09 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul’da jüri önünde görüşmeye davet edilecektir. Gerek oylama sistemi, gerekse derecelendirme ve ödüllendirme kararlarında jüri tümüyle serbest olacaktır. Kesin sonuçlar aynı gün ilan edilecektir.

Ödüller

 • Jüri kararı doğrultusunda birinciye 2500TL, ikinciye 1500TL, üçüncüye 1000TL nakit ödül verilecektir.
 • 11 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenecek geniş katılımlı tören gecesinde nakit ödüllerin yanısıra, finale kalan tüm yarışmacılara çeşitli mansiyon ödülleri dağıtılacaktır.

***

Gelişmelerden haber almak, oylamaya katılmak  için  oylama@aibskv.net  e-postasından bize bugünden ulaşınız.

Tanıtıma katkınız için, yarışma şartnamesine www.tilahan.org  adresinden de ulaşabilir, çevrenize  iletebilirsiniz.