Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

ATTİLÂ İLHAN ÇEVRİMİÇİ KÜTÜPHANESİ

Bugün sahip olduğumuz bilgiyi, konforu ve birikimi; insanlık tarihi boyunca ve özellikle yazının icadı sonrası keşfettiğimiz “bilgiyi biriktirerek gelecek kuşaklara aktarma” özelliğine borçluyuz. Bilgi öyle bir kavramdır ki onu karanlıklardan çekip gün ışığına çıkarsanız bile yarınlara aktarmanın yolunu bulamazsanız ömrü sizin ömrünüzle sınırlı kalmaya yani zamana yenilmeye mahkumdur. Ancak bilgiyi zaman içinde aktararak yaşatabilme özelliği nedeniyledir ki insanlığın elde ettiği irili ufaklı bilgiler birikerek kartopu halinden bir çığa dönüşmüş ve önemli ilerlemelere imkan sağlamıştır.
Uygarlık belirli bir birikimin ürünüdür. Kitaplar da bu birikimlerin içine konulduğu kasalardır. Anahtarı olmayan kasalardır bunlar. Merak eden, bilmek isteyen; ulaşır, açar ve okur. Okuduktan sonra yeni bir süreç başlamıştır. Önceki kişi değildir artık o. Yeni bir şeyler öğrenmiştir. Heybesinde yeni erzaklar vardır. Kim bilir belki kendisi bir vesile ile yazar bu bilgiyi, kelimelere döker. Ya da yakın çevresine anlatır, bahseder. O yakın çevreden birisi ya da birileri de bunu yazar,yazılmasına vesile olur, bazen taşa bazen kağıda geçirir, bazen de resmeder… Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur.

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No:26 Kat:2 Taksim Beyoğlu İstanbul adresinde bulunan vakıf merkezinde Attilâ İlhan’ın vefatına müteakip vakfa intikal eden kitapların da yer aldığı geniş kapsamlı ve güncellenen bir kütüphane bulunmaktadır. Halka açık olan bu kütüphaneye araştırmacı ve kitapseverler istedikleri zaman ziyaret ederek erişim sağlayabilmektedir. Özellikle pandemi sonrası değişen yaşam koşulları, yepyeni faaliyet alanlarına zemin hazırlamıştır. Eski alışkanlıklarımız ve çalışma koşullarımız değişmiş, internet bu yeni düzende önemli aktörlerden biri haline gelmiştir. Vakıf merkezinde bulunan kütüphanemizi bu yeni düzene kademeli olarak geçirmek için çalışmalara başladık ve “Attilâ İlhan Çevrimiçi Kütüphanesi” projesini başlatma kararı aldık.

Bu projeye göre, Attilâ İlhan’ın vefatına müteakip vakfa intikal eden kitapların da yer aldığı vakıf kütüphanesinde bulunan tüm eserler, kademeli olarak vakıf sitesinde listeler halinde sergilenecektir. İsteyen vatandaşlarımız aşağıdaki listelerden vakıf kütüphanesinde bulunan kitapların isimlerini, bilgilerini ve kitap görsellerini görüntüleyebilir, kişisel okuma listesine kaydedebilir.

Kütüphanemizde bulunan kitapların bilgisayar ortamına aktarımı tamamlandıkça aşağıdaki listeler güncellenecektir.

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
(görsel yoğunluğu nedeniyle, indirim sonrası excel açılımı belirli bir süre alabilir.. )

A Kitaplığı (8.9MB)
B Kitaplığı (6.7 MB)
C Kitaplığı (6.0 MB)
D Kitaplığı (8.7 MB)
E Kitaplığı (9.0 MB)