Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

En çok satan kitaplar zirvesini ele geçiren Gazi Paşa, 4 Ocak’tan bu yana 50 bin sattı

TÜRKİYE, OKUYOR…
En çok satan kitaplar zirvesini ele geçiren Gazi Paşa, 4 Ocak’tan bu yana 50 bin sattı

Türk edebiyatının büyük ustası Attila İlhan’ın hayata veda ettikten sonra okurla buluşan kitabı ”Gazi Paşa” zirveyi ele geçirdi. Ayın en çok satan kitabı unvanını elde eden eser, 4 Ocak’tan bu yana 50 bin satış rakamına ulaştı.
(4 Şubat 2006 Cumartesi)

Anadolu Ajansı – Türkiye Yayıncılar Birliği’nin en çok satan kitaplar listesinin zirvesi bu ay ”Gazi Paşa”nın. Kurtuluş Savaşı yılları ve Atatürk’ün Latife Hanım’dan Fikriye Hanım’a dek özel yaşamından kesitler aktaran yapıt, Nazım Hikmet ve Vala Nurettin’in kaçışı ile başlıyor, farklı bir kurgu içinde Kuvayı Milliye’nin İzmir’e girişi ve Trakya’nın geri alınması ile sonlanıyor.

Son aylarda satış rekorları kıran ”Şu Çılgın Türkler”in başını çektiği çok sayıda eserde olduğu gibi milli mücadele yıllarını işleyen yapıt satış rekorları kırıyor.

İş Kültür Yayınları Satış Bölümü Yöneticisi Serhat Baysan, 4 Ocak’ta okurla buluşan yapıtın ilk baskısının 25 bin adet satıldığını söyledi. Baysan, 10 gün sonra eserin ikinci 25 binlik baskısının kitabevlerinin raflarındaki yerini aldığını belirterek, kitabın bugüne kadar 50 bin adet satıldığını kaydetti.

Okuyucudan büyük ilgi gören eserin yeni baskılarının da yolda olduğunu ifade eden Baysan, ”Büyük ustamız Attila İlhan’ın oldum olası çok ciddi bir okur potansiyeli vardır. Bir de işin içine onun zamansız diyebileceğim ölümü eklenince okur ilgisi epey ciddi şekilde yükseldi” dedi.

NetHaber »