Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

Gazi Paşa tarih ve aşk kokuyor

Attila İlhan’ın ölümünden önce yazdığı “Gâzi Paşa” isimli son romanı okurla buluştu. Yazarın tüm eserlerinin yeni baskılarını da İş Bankası Yayınları yayımlanıyor.

Geçirdiği kalp krizi sonucu 80 yaşında hayatını kaybedenAttila İlhan’ın ölümünden önce tamamladığı “Gâzi Paşa” romanı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. Kurtuluş Savaşı’nın en hareketli günlerini tarihsel ve toplumsal boyutuyla ele alan “Gâzi Paşa”; bu çarpıcı dönemin içinde Latife Hanım, Fikriye Hanım, İsmet Paşa, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Halide Edip, Falih Rıfkı, Yakup Kadri, Mustafa Suphi ve Çerkez Ethem gibi tümünü de çok yakından tanıdığımız isimleri Attila İlhan’ın bize o günleri yaşatan kurgusu içinde ele alıyor.

1921 kışında Nazım Hikmet’le Vala Nurettin’in Anadolu’ya geçişleriyle açılan kitap, tarihsel olarak Kuvva-yı Milliye’nin İzmir’e girişi ve Trakya’nın geri alınması ile sonlanıyor. Kitapta ayrıca bu gerilimli günler boyunca, Mustafa Kemal’in Fikriye Hanım ve Latife Hanım arasında seçim yapmaya doğru uzanan özel hayatına da ilgi çekici bir yaklaşım sunuluyor.

Attila İlhan’ın tüm eserleri de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeni baskılarıyla çıkarılmaya devam ediyor.

Sabah »