Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

“…Neden, ´Dört Yıl Daha´?..”

Doğrusunu isterseniz, derginin yayımladığı haber/röportaj için, uygun gördüğü ikinci başlık, olayın da, içinde yaşanılan ‘gerçeğin’ de içyüzünü, çok güzel özetlemiş; bakar mısınız ne diyor?

”… George Bush’u yeniden seçtirebilmek için, Amerikan Savunma Sanayiinin devleri, terazinin kefesine bütün ağırlıklarını -ve bütün servetlerini- koydular; çünkü bunu haklı çıkaracak, çok sağlam gerekçelere dayanıyorlar: ABD’nin tarihinde, onların çıkarlarını bu kadar kollayan, çevirdikleri fırıldaklara bu kadar göz yuman, hiçbir siyasi iktidar olmamıştı. Bush Jr. İktidarı döneminde savunma sanayii, herhangi bir lobby olmaktan çıktı, yönetimin kumandasına açıkça el koydu…”

Bu satırlar, Fransa ‘da yayımlanan, ünlü ‘Le Nouvel Observateur’ dergisinin, Amerikan seçimlerini izlesin diye Washington ve New York ‘a gönderdiği, muhabiri Vincent Jauvert ‘in haber/röportajına, Yazıişleri’nin uygun gördüğü ikinci başlık; birinci başlık ise, bizim media ‘mızda, nedense hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir soru: ”Silah Tüccarları, Niye Bush’a Oy Veriyorlar?” Olayın asıl can alıcı yeri olan bu noktaya; seçimi orada izleyen muhabirlerimizden hiçbirisi, kaleminin ucuyla bile dokunmadı..

Hazindir ama, gerçek! Halbuki…

Kâr, yüzde 60 yukarı fırlamış…

(Tesbit/1. ”… Bush’un yeniden seçilmesini ısrarla istiyorlardı; eli ayağı düzgün, üstü başı yerinde işadamları; neredeyse sokakları dolduran kalabalığa karışıp, onlarla bir ağızdan ‘Four More Years? Dört Yıl Daha’ diye bağıracaklar. Bugüne kadar, seçilmesi için hiçbir başkanlık adayına, bu kadar para harcamamışlardı. Bu iş 2000 yılında, Al Gore’a karşı başladı; başladıklarına pişman da olmadılar. 2001’den bu yana Silah Tüccarları, Reagan Dönemi’nden çok daha fazla kâr ettiler. Hisse senetlerinin fiyatı, adeta havalandı. 21 Eylül 2001’den günümüze kadar, yüzde 64 yükselmiş olduğu biliniyor. Bunu, bu kadar kesin olarak, nasıl mı bilebiliyorlar; doğrusu hikâyesi anlatılmaya değer…”

”… 21 Eylül 2001, Manhattan’da ölüm kokuları henüz tüterken; Wall Street para kokusunu alıyor: Savaşın ve karanlık savunma endüstrisinin günü gelmiştir. New York Borsası’nda, yeni bir gösterge ihdas ediliyor: ”Amex Defense Index”, işte hepimizi üç yıldan beri, bu sektördeki gelişmelerden günü gününe haberdar eden, bu göstergedir; ve bu üç yıl boyunca bütün inekler, yağlı ve semiz, hatta aşırı beslenmiş. Amerikalı iktisatcı Pierre Chan durumu şöyle anlatıyor:

”… savunma sanayicileri, peşin olarak, milyarlar kazandılar; o kadar ki, bu paralarla, ne yapacaklarını bilemiyorlar!…”

Üstelik sevimli başkanları, her geçen gün, biraz daha fazlasını veriyor. Geçen Ağustos’ta Bush’un onayladığı son Savunma Bütçesi, hesabı kitabı aşmaktadar: 2005 yılında, 400 milyar dolardan fazlası harcanacak! Rakam, aşağı yukarı, yeryüzündeki askeri harcamaların yarısı; Fransız Bütçesi’nin -tamamının- bir buçuk misli; ve Bush yeniden seçilirse, 2008 yılına kadar olan süre için Pentagone’a 2.000 milyardan fazlasını vaat etti..”

İyi de bunca masraf, bunce telaş niye? Vincent Jauvert yazısında onun cevabını da arıyor, açık ve seçik…)

Misli görülmemiş bir suç ortaklığı…

(Tesbit/2. ”… niye mi? Irak Savaşı için olmasın? Hayır olamaz, o savaş olağanüstü kredilerle finanse edildi. Öyleyse niçin? Çok basit: Yeryüzündeki Amerikan egemenliğini, daima ve daha çok arttırmak için! Bu milyarlar, mutlak silah üstünlüğünü elde etmeye yarayacak; o silahlar ki, eğer Allah isterse, Birleşik Devletler nerede, ne zaman, kim olursa olsun, karşılık görmek riskine girmeksizin, vurmak olanağına kavuşacaklar…”

”… yılbaşında, ABD Hava Kuvvetleri, on yıllık tasarısını kamuoyuna açıkladı: Açık açık, ‘gezegenin neresinde olursa, ya da isterse uzayda olsun; gerekli operasyonları yapabilecek bir hava ve uzay gücü yaratabilmek!…’ Bu güç binlerce bombardıman uçağından; ayrıca, elektromanyetik bombalar ve lazerle donatılmış bir uydular ordusundan oluşacakmış. Dehşet verici bir armada; silahlanma devlerinin oynaması için!..”!

”… Bush ile Silah Tüccarları’nın, Amerikan Tarihi’nde misli görülmemiş bu suç ortaklığı -yoksa işbirliği mi demeli?- kesin ve açık! Uzmanlara bakarsanız, Reagan Dönemi’ninkinden çok daha güçlü, çünkü her şey iç içe, güvenlik ideolojisi ve Bush’un imparatorluk hayalleri! Yalnız o kadar mı, hayır! Bir kısım Amerikan yöneticilerinin, gözünü bürümüş kazanç hırsı; ve tabii, 11 Eylül şoku; ve onun neden olduğu, kamuoyu şaşkınlığı; nihayet buna, Kongre’nin akıl almaz arka çıkışı…” (Le Nouvel Observateur, 3 Kasım 2004, sayı 2086)

İşin tuhafı bu arada, Bush ‘u nasıl yetiştirdiklerinin ve ünlü ‘Yeni Bir Amerikan Yüzyılı Projesi’ ni nasıl hazırladıklarının, ortaya çıkması!…

İster misiniz, ona da bir göz atalım?

Cumhuriyet, 15.11.2004