Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

Türk Şiir ve Düşünce Hayatında Attilâ İlhan

21 Mart Dünya Şiir Günü etkinlikleri kapsamında Pendik Belediyesi tarafından Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı işbirliğiyle “Türk Şiir ve Düşünce Hayatında Attilâ İlhan” konulu panel ve Attilâ İlhan’ın kişisel eşyalarından oluşan sergi etkinlikleri düzenlendi.

“TÜRK ŞİİR VE DÜŞÜNCE HAYATINDA ATTİLÂ İLHAN” PANELİ

Türk şiiri denilince akla gelen en önemli isimlerden biri olan Attilâ İlhan, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Pendik Belediyesi ve Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ve edebiyat dünyasının önemli isimlerinin katıldığı bir panel ile anıldı. Moderatörlüğünü Ali Ural’ın gerçekleştirdiği panelin konuşmacıları ve konu başlıkları şu şekildedir:

Ali Ural – “Kaptanın Seyir Defteri”
Adnan Özer – “Attilâ İlhan: Yerli ve Avangard”
Baki Ayhan T. – “Hayat Karşısında Bir Yorgun Serüvenci: Attilâ İlhan”
Metin Celal – “Attilâ İlhan’ı Bugün Okumak”
Şafak Çelik – “Attilâ İlhan’da Şiirin İşlevi”
Yakup Çelik – “Gelenekle Modernizm Arasında Attilâ İlhan”

Paneli youtube üzerinden izlemek için tıklayınız.

TÜRKİYE’NİN İLK SESLİ ŞİİR SERGİSİ

Etkinlikler kapsamında Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde; Attilâ İlhan’ın kişisel eşyalarından, fotoğraflarından ve aldığı ödüllerden oluşan “Attilâ İlhan Özel Sergisi” 19 Mart – 05 Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.
Sergi alanı içerisinde Attilâ İlhan’ın şiirlerini kendi sesinden dinleyebileceğiniz ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen “sesli şiir köşesi” de bulunmaktadır. Arzu eden sanatseverler bu köşede Attilâ İlhan şiirlerini panolarda görsel olarak görmenin yanı sıra sergi alanından ücretsiz temin edilebilen tek kullanımlık kulaklıklar ile istediği şiiri Attilâ İlhan’ın kendi sesinden dinleyerek keyifli ve duygu dolu dakikalar geçirebilecektir.

Attilâ İlhan Özel Sergisi, Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde 05 Nisan 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilir. tıklayınız