Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

“…´Komplo Teorisi´ mi, ´Aynıyla´ Hakikat mi?!..”

Çağrışım/ 7. ””…o ”komprador alafrangaları” nı elbet tanımaktasınız; Vincent Pauvert ”in gözlerimizin önüne, şahitli ispatlı serdiği gerçekleri duyunca, mutlaka dudak büker; belirgin istihfafla: ””…- canım bütün bunlar, ”Komplo Teorileri”nden ibaret” diye, burun kıvırırlar. Bu bana kimi ve neyi hatırlatıyor, söyleyeyim mi? Fransa ”da Nazi işgalini yaşamış, onlara karşı silâhlı direnişe katılmış, ”camarade” Paul ”ü ve onun, bu çok bilmiş kazlara verdiği müthiş cevabı: ””-… bunlar böyle demekle, farkında olmadan, ”komplo”ya iştirak ediyor, onu bir güzel desteklemiş oluyorlar!””

””…bunu bir kalem geçtikten sonra, isterseniz, ”İhtilâl İmâlatçıları” na, onların başka bir metodlarının, nasıl uygulandığına, bir göz atalım…)

Ne de ”totaliter”mişler ya!

(Tespit/ 9. ””…dördüncü aşama, sağlanan parayla, olabildiğince çok ”eylemci” toplamaktır. İlk dolarlar, ağzı lâf yapan ”öncüleri”, taşraya ”ihtilal”i anlatmaya göndermek amacıyla kullanılır; o toplantıdan bu toplantıya, söyledikleri şudur: ””olmayacak şey yoktur, meselâ biz, ülkemizdeki diktatörleri, böyle kovduk!””

Dinleyicileri de kimler, alt tarafı, şaşkın ve üşümüş, yirmi kadar genç; onları harekete geçirmek için, herkesin bir ”reçetesi” vardır; meselâ Sırp asıllı Sinisa Sikman , bu turnelerin gediklisi; yanında hiç eksik etmediği bavuluyla, geçen yıl ”Beyaz Rusya”ya gidiyor: ””-…bavulun içinde, promosyon için ne gerekirse var; tişörtler, yapışkan afişler, Otpor”un logosunu taşıyan balonlar, vs; yâni başarının sembolü olacak ne varsa, hepsi!””

””…çokluk bu seminerler, iç karartıcı ve kötü ısıtılmış salonlarda ”gizlice” yapılıyor. Yalnız o mu? Bazen de kırsalda, Komünist Gençlik Teşkilâtı”nın ve izcilerinin eski kamp yerlerinde filân. Polis”e, böyle bir kalabalığın bir araya gelişi, ”tatil kampı” olarak ”yutturuluyor”; pek de yalan sayılmaz hani, zira kamptaki atmosfer, hem Club Med”in tatil atmosferini, hem de askeri talimleri hatırlatıyor. İşte örneği: Gürcistan, 2003 yazı, İhtilâlden üç ay önce, Kmara, Tiflis”ten uzakça bir yörede, 700 militanı bir araya getirmeyi başarıyor, kalabalığın liderlerinden birisi, Greorgui , durumu şöyle anlatmaktadır: ””-…barakalar perişandı, çeşmelerden su akmıyordu; buna rağmen bir hayli eğlendik!..””

Cumhuriyet, 06.07.2005