Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

Attila İlhan vefat etti

Radikal

Ünlü şair ve yazar Attila İlhan vefat etti. İstanbul Maçka’daki evinde evinde hayatını kaybeden 80 yaşındaki İlhan, 50 yılı aşkın süreyle Türk edebiyatına şiir, roman ve deneme gibi eserleriyle hizmet verdi. İlhan, ‘Ben Sana Mecburum’, ‘Ayrılık Sevdaya Dahil’ gibi ünlü şiirleriyle edebiyatla ilgilenen, ilgilenmeyen geniş kitlelerin gönlünü kazandı.

Ünlü oyuncu Çolpan İlhan’ın ağabeyi İlhan, İzmir’in Menemen ilçesinde 1925 yılında doğdu. İlhan, ilk ve orta öğreniminin büyük bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi 1. sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirleriyle yakalanmasıyla 1941 yılında 16 yaşındayken tutuklanan İlhan, okuldan uzaklaştırıldı. Üç hafta gözetim altında kalan İlhan, iki ay hapiste yattı. İlhan, ‘Türkiye’nin hiçbir yerinde okuyamayacağına’ dair belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. İlhan, Danıştay kararıyla 1944 yılında okuma hakkını tekrar kazandı ve İstanbul Işık Lisesi’ne yazıldı. İlhan, lise son sınıftayken ‘CHP Şiir Armağanı’nda ‘Cebbaroğlu Mehemmed’ şiiriyle ikincilik ödülünü pek çok ünlü şairi geride bırakarak aldı.

İlk şiir kitabı
Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolan İlhan’ın bu yıllarda ‘Yığın ve Gün’ gibi dergilerde ilk şiirleri yayınlanmaya başladı. İlhan, 1948’de ilk şiir kitabı ‘Duvar’ı kendi imkanlarıyla yayınladı. 1949 yılında üniversite ikinci sınıftayken ‘Nazım Hikmet’i kurtarma hareketine’ katılmak üzere ilk kez Paris’e giden İlhan, 1951 yılında ‘Gerçek’ gazetesinde bir yazısından dolayı kovuşturmaya uğrayınca yine Paris’e gitti. Yurda döndükten sonra Hukuk Fakültesi’ne devam eden, ancak son sınıfta gazeteciliğe başlamasıyla beraber öğrenimini yarıda bırakan İlhan’ın sinemayla olan ilişkisi, yine bu dönemde 1953’te Vatan Gazetesi’nde sinema eleştirileri yazmasıyla başladı. Sekiz yıl İzmir’de kaldığı dönemde ‘Demokrat İzmir’ gazetesinin başyazarlığını ve genel yayın yönetmenliğini yürüten İlhan, 1973’te Bilgi Yayınevi’nin danışmanlığını üstlenerek Ankara’ya taşındı. Başkentte 1981 yılına kadar kalan İlhan, ‘Fena Halde Leman’ adlı romanını tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti. Burada gazetecilik serüvenine Milliyet ve Gelişim Yayınları ile devam eden İlhan, bir süre de Güneş ve Meydan gazetelerinde yazılar yazdı. İlhan, 1996 yılından itibaren de köşe yazılarını Cumhuriyet gazetesinde sürdürdü.

Eserleri
‘Sekiz Sütuna Manşet’, ‘Kartallar Yüksek Uçar’ ve ‘Yarın Artık Bugündür’ gibi beğenilen dizilerin senaryosunu da yazan İlhan ayrıca Ali Kaptanoğlu adıyla ‘Şoför Nebahat’, ‘Yalnızlar Rıhtımı’, ‘Devlerin Öfkesi’ gibi filmlerin senaryo yazarlığını yaptı. İlhan’ın şiir, roman ve gezi notları ve deneme türündeki bazı kitapları da şunlar: ‘Duvar’, ‘Sisler Bulvarı’, ‘Ben Sana Mecburum’, ‘Böyle Bir evmek’, ‘Ayrılık Sevdaya Dahil’, ‘Kurtlar Sofrası’, ‘Sırtlan Payı’, ‘Fena Halde Leman’, ‘Abbas Yolcu’, ‘Hangi Sol’, ‘Faşizmin Ayak Sesleri’, ‘Batının Deli Gömleği’, ‘Yanlış Erkekler Yanlış Kadınlar’, ‘Allah’ın Süngüleri’.