Attilâ İlhan - Bilim Sanat Kültür Vakfı

Attila İlhan yaşamını yitirdi

Türk edebiyatı en büyük ustalarından birini kaybetti. Şair-yazar Attila İlhan 80 yaşında kalbine yenik düştü…

Yaşar Kemal
Anadolu’yu çok iyi bilen, Anadolu dilini özümsemiş, dil yapısı çok sağlam bir yazardı. Türk şiirine damgasını vurmuş biridir. Aleyhimde yazılar da yazmıştı. Ama benim için her zaman çok değerli bir şairdi.

Çolpan İlhan
Son olarak bir roman üzerinde çalışıyordu. 10 sayfası kalmıştı. Bu hafta sonuna kadar bitireceğini söylüyordu. “Ben bu kadar şey yaşadım, bu kadar kitap yazdım, bu kadar ürettim. Ölüm benim için sıradan bir şey” derdi. Kollarımızda kaybettik, her şey çok ani oldu.

Kerem Alışık
O acıyı yaşadığımız geceye kadar çok iyiydi. Cumartesi TÜYAP’ta ima günü vardı. Önceki gün aniden rahatsızlandı. Hastaneye götürmek istedik, ama gitmek istemedi. Hastaneye gitmeyi hiç sevmezdi. Ambulans gelene kadar da her şey bitmişti.

Selim İleri
Yankılar yaratan kendine özgü bir kişiydi. Ona hayrandım. 1966’da İzmir’de yaşarken bir mektup yazdım. Yanıtladı. Yıllar sonra editörüm oldu, roman yazmam için teşvik etti.

Sunay Akın
Cumhuriyet dönemi şiirimizin kare asından biriydi. Aynı zamanda hep ezilenden yanaydı. Bu ülkede haksızlığa karşı yükselen büyük bir çığlıktır Attila İlhan. Dilimiz bizim ses bayrağımızdır. Ulusal yas ilan edilmeli ve bayraklarımız yarıya inmeli.

A. Necdet Sezer
Ulusumuzun sevgisini kazanan yazınımızın usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak, geride bıraktığı yapıt yaşayacaktır. Yapıtları beğeniyle okunan Attila İlhan, kendisinden sonraki kuşak için yol gösterici olmayı sürdürecektir.

Tayyip Erdoğan
Şiir, roman ve denemeleriyle büyük bir okuyucu kitlesine sahip olan Attila İlhan, bıraktığı eserleriyle sevenlerinin kalbinde yaşamaya devam edecektir. Edebiyat ve basın camiamıza başsağlığı dilerim.